Radosť z poznania I

Autor: Peter Fidler | 2.2.2009 o 9:00 | Karma článku: 6,66 | Prečítané:  1636x

Už asi 150 až 200 tisíc rokov ubehlo od doby, kedy sa vo východnej Afrike objavili prví zástupcovia nášho biologického druhu a diferencovali sa od svojich predchodcov a súbežne existujúcich iných druhov nášho rodu. Z pohľadu existencie pozemskej biosféry zanedbateľne krátka doba. Keď uvážime priemernú dĺžku existencie biologických druhov z radov cicavcov, znamená to, že nás čaká ešte dlhá budúcnosť. Štatisticky sme minuli asi 10% z nám prideleného času. Ale aj táto krátka minulosť, týchto nepatrných 10%, je mimoriadne zaujímavá a vzrušujúca, vďaka tomu, čo sme dosiahli.

Homo sapiensHomo sapiensglonation.com

Ak je odhad trvania existencie človeka správny, tak naši priami predkovia sa na Zemi zjavili niekedy v dobe, kedy severnú pologuľu sužovala predposledná doba ľadová. Nasledovala predposledná doba medziľadová, teda klimaticky veľmi podobné obdobie, v akom žijeme dnes, v ľudskej civilizácii a kultúre sa však počas týchto desiatich až dvadsiatich tisícov rokov nič mimoriadne neudialo. Dnes nepochybujeme o tom, že zmena klímy, ktorá nastala len úplne nedávno, pár tisícročí dozadu, mala priamy vplyv na akceleráciu vývoja nášho intelektu. Toto globálne oteplenie nám umožnilo dosiahnuť najprv pomalými krokmi, postupne však stále rýchlejšie a rýchlejšie dovtedy nebývalý rozvoj techniky a poznania. Pritom je to, ako vidíme, už druhá éra miernej klímy, ktorú náš druh zažil. Z tej prvej však nepoznáme žiadne artefakty významných posunov vo vývoji kultúry či technológie, nič porovnateľné s tým, čo sa odohralo vo vtedy tak vzdialenej budúcnosti. krab.jpgJe to taká menšia záhada našich vlastných dejín, prečo sme tento búrlivý rozkvet neprežili v tej našej prvej dobe medziľadovej, ale práve v dnešnej. Alebo naopak, prečo sme ho zažili dnes, a nie v tej budúcej. Kvalitatívne inou otázkou by bolo, prečo sme ho vôbec zažili, ale tam teraz nechcem zachádzať. Zmierime sa s faktom, že sa nám to jednoducho z nejakých príčin podarilo práve teraz. V čase, kedy sa istá hviezda v súhvezdí Býk zmenila explóziou supernovy na krásnu Krabiu hmlovinu a nie v čase, kedy sa na ňu naši predkovia pozerali ako na jednu všednú hviezdu v štádiu červeného nadobra (čo oni, prirodzene, ešte nemohli vedieť).

Snaha zistiť a vymenovať dôvody nášho globálneho úspechu by vydala aj na niekoľko hrubých kníh a stále by nemusela byť privedená do úspešného konca.  To ale nakoniec nie je mojím cieľom. Ale jeden mimoriadne dôležitý prvok, ktorý stojí na úplnom začiatku reťazca príčin a prečnieva v dôležitosti nad všetkým ostatným, tu je. Je to náš mozog.

Tento orgán sa pôvodne vyvíjal pre úplne iný účel, než na ktorý sme ho napokon využili. Slúžil našim predkom (a rovnako aj iným vyšším živočíchom) na riešenie jednoduchých úloh typu „utekať alebo sa brániť", keď sa priblížila krvilačná šelma alebo rozpoznanie priateľa od nepriateľa v tlupe - ten vysoký s veľkou jazvou nad okom mi nedávno pomohol keď som spadol do hlbokej jamy a vytiahol ma, kým ten malý tam vzadu len včera ulovil veľké zviera ale so mnou sa nepodelil. Za týmto účelom si musel uchovávať v pamäti nepríjemné spomienky rovnako ako tie príjemné. My sme však ako jediný druh na tejto planéte objavili skrytý potenciál mozgu - okrem už spomínaných stratégií prežitia sme zistili, že sa dá použiť aj na skúmanie vonkajšieho sveta a súvislostí v ňom, ktoré nijako priamo nesúvisia s okamžitými potrebami prežitia a nasýtenia. Ale mozog sám by nám nestačil nato, aby sme dnes plánovali cestu na Mars a rozpoznávali štruktúru vesmíru na tých najväčších meradlách. Nikdy by sme nezhromaždili také ohromné množstvo poznatkov o prírode, nebyť jednej jej pozoruhodnej vlastnosti.

(pokračovanie 3.2.2009..09.00)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?