Radosť žiť v tejto krajine...

Autor: Peter Fidler | 27.10.2008 o 9:00 | Karma článku: 8,25 | Prečítané:  2914x

Keď som si zakladal tento blog, bol som si istý jednou vecou – nemienil som sa venovať žiadnym iným ako prírodovedeckým témam. A už vonkoncom nie témam politickým. Nakoniec, svedčia o tom aj moje rubriky, ktoré som vytvoril po vzniku blogu a s ktorými som si vždy vystačil. Až dodnes.  Hoci politické dianie vo svete sledujem, pripadá mi celá oblasť politiky príliš špinavá a nezaujímavá nato, aby som ňou márnil čas pri písaní, keď sa dá písať a uvažovať o omnoho zaujímavejších témach.

 spravy.pravda.sk

Udalosti posledných dní ale nenechali chladnými ani mňa - inak úplne imúnneho voči vystrájaniu slovenských politikov. Ide o toľko omieľané znovuotváranie druhého piliera.

To, že druhý pilier bude tŕňom v oku našej sociálnej vláde, ktorá myslí predovšetkým na občana a až kdesi na konci na seba, bolo zrejmé asi každému. Rovnako aj to, že mu bude hádzať polená pod nohy a snažiť sa presvedčiť každého možno trochu váhajúceho o jeho strašidelných nevýhodách. Ja osobne som s chladným pokojom prijal dokonca aj rozhodnutie nášho ľudomila, ktorým prvýkrát otvoril druhý pilier na polroka (ako ekonóm-laik neviem, či je dôležité, aby bol druhý pilier uzavretý a  ľudia v týchto fondoch nefluktuovali hore-dole podľa toho, čo sa im prisnilo alebo naopak jeho úplná otvorenosť je v úplnom poriadku; rád sa nechám poučiť...). Keď sa mu však ani tým najstrašidelnejším strašením nepodarilo vylákať dostatočný počet nešťastníkov von z chápadiel peňažného teroru do jeho prístavu večného dostatku všetkého, čo si srdce zažiada, tušil som, že divadlo sa zopakuje.

No a ani sme dlho nečakali a je to tu. Samotné otváranie druhého piliera však nie je témou, o ktorej chcem písať. Ako som vyššie uviedol, necítim sa kompetentný vyjadrovať sa k ekonomickým otázkam. Viac ma zaujalo zdôvodnenie tohto kroku. Pri prvom pokuse zachrániť Slovákov od pohromy nám doktor Fico dával možnosť ešte raz si premyslieť svoj krok po zvážení informácií, ktoré nám on a jeho vláda, ktorá už dnes je tam, kde iní budú iba zajtra, konečne mohol plnou silou zvestovať. Svojím spôsobom celkom fér od politika pre občana. Niektorí, švajčiarskych dôchodkov chtiví, občania možno prepočuli odporúčania ešte z čias panovania odporného zlodejského dzurindovského klanu o možnej nevýhodnosti sporenia pri vyššom veku.

Druhé otváranie má však omnoho vznešenejší dôvod. Záchrana občana pred súčasnými zápornými výnosmi dôchodkových fondov. Pred finančnou krízou. (Tu už aj mňa laika napadá taká zvláštna otázka: prečo hodnotiť výnosnosť čohosi, čo si budem vyberať niekedy po štyridsiatich rokoch, teraz, po roku až dvoch sporenia. Asi ešte nebudem taký génius, aby som mohol zasadnúť do našej vlády. Škoda.)

No radosť žiť v takej krajine, kde sa vláda a najmä jej neúnavne bojujúci premiér, takto vzorovo stará o každého obyvateľa. Najviac ma však hreje pri srdci čosi iné. Je to poznanie, že pán premiér v prípade skonsolidovania situácie vo finančnom svete a opätovnom nadobudnutí kladných (a možno aj slušne vysokých) výnosov nebude váhať a opäť dvere do druhého piliera otvorí. Ako starostlivá matka, ktorá si svoje deti v čase nebezpečenstva privinula k sebe, nám potom vysvetlí, aké je skvelé sporiť si peniaze mimo jeho kontroly, vo finančnom svete s vysokými ziskami a vyhliadkami na vyšší dôchodok, než aký je možný z prvého piliera. Pretože mu nejde o nič iné, len o blaho občana.

Inak sa natíska taká hnusná čierna myšlienka, že to s tým blahom občana nie je celkom tak ako sa zdá a nejaký minister v inak dokonalej vláde snáď chce takto narýchlo nadobudnutými peniazmi látať diery v rozpočte. No veď keď mu na to pán premiér príde, tak ho úsmev prejde...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?