Vymklo sa Bohu Stvorenie spod kontroly?

Autor: Peter Fidler | 24.4.2008 o 9:00 | Karma článku: 11,83 | Prečítané:  6634x

Otázka, ktorú tu chcem položiť a trochu rozobrať ma mátala už dlhšie. Na žiadne "riešenie" som nikdy neprišiel. Presnejšie, z pohľadu môjho svetonázoru je odpoveď jasná, dokonca by som povedal, že sa nejedná ani o žiadnu záhadu. Ale - istotne môj svetonázor nezdieľa každý...

Neprehnal to Boh so snahou pri akte stvorenia?Neprehnal to Boh so snahou pri akte stvorenia?

Kozmológia dnes zažíva svoju zlatú éru, o tom niet pochýb. Ešte pred pár rokmi nikto ani len netušil, či vesmír existuje večne alebo nie, a ak nie, či má miliardu alebo 100 miliárd rokov. A dnes už vieme jeho presný vek s malou chybou (13,7 mld rokov, pozn. aut.). Podobne ohromným poznatkom je zmeranie množstva hmoty a energie vo vesmíre. Družici WMAP sa podarilo zistiť, že na viditeľnú hmotu pripadá len približne 4% všetkej energie (energie + hmoty) vesmíru. Zamerajme sa len na ňu, pretože je to predbežne len to jediné, čo nás ovplyvňuje.

Viditeľná hmota, to sú hviezdy a planéty ďaleko vo vesmíre, ale aj my, ľudia tu na Zemi. Vedcom sa podarilo odhadnúť koľko tejto hmoty je: rádovo 1080 častíc, tzv. baryónov (pre istotu, je to 1 a za ňou 80 núl). V ľudskej reči to znamená asi toľko, že v našej Galaxii je okolo 150 miliárd rôznych hviezd a takých galaxií v celom pozorovanom a pozorovateľnom vesmíre sú zase na miliardy.

Aby som sa celkom priblížil čitateľovi, ktorý slovo kozmológia práve počul prvýkrát v živote, pár príkladov:

- v jednom litri vody je asi 1027 takýchto častíc

- v ľudskom tele ich je asi 1029

- Zem pozostáva z 1051 baryónov

- Slnko z 1056 častíc

- Galaxia obsahuje 1067 častíc

A teraz tá záhada. Podľa Biblie celý vesmír bol stvorený inteligentnou bytosťou s cieľom vytvoriť človeka na jeho obraz, ktorý by tu mohol existovať a žiť. Ponechajme bokom otázku prečo by to robil a zamerajme sa na niečo iné.

Ako z našej niekoľko desiatok tisícročí trvajúcej existencie (trvanie druhu Homo sapiens) vieme, na prežitie svojich životov nám bohato stačí naša planéta a hviezda, ktorá nás zohrieva. Čiže sústava Zem - Slnko. Môžeme prirátať planéty, ako významné objekty na oblohe, ktoré človeku pomáhajú orientovať sa, merať čas a podobne. Potom musíme započítať aj Mesiac, ktorý stabilizuje os Zeme. A zopár blízkych hviezd, ktoré vytvárajú nehybné pozadie pre meranie polohy aj času. Aby sme netrochárili, započítajme celú Galaxiu. Ale nič viac už netreba. Na úplnú existenciu ľudstva a splnenie "božieho plánu" stačí toto.

 

Galaxia.jpg

Takto nejako vyzerá náš hviezdny ostrov - Galaxia. S veľkou rezervou bohato stačí na plnohodnotnú existenciu človeka na Zemi. Prečo ich je potom len v pozorovateľnom vesmíre nespočítateľne veľa?

Po spočítaní sme ustrnuli na čísle 1067 častíc. Vieme však, že vo vesmíre existuje až 1080 častíc. Rozdiel medzi týmito dvoma číslami je nepredstaviteľne veľký, približne taký istý ako samotné číslo 1080 hoci ani jeho kvantitativny obsah si nikto nedokáže predstaviť. Je to niečo také, akoby niekto potreboval 1 kg zlata na svoj "zámer", ale baníkom prikázal vykopať 10 miliárd ton zlata. Potom by z potrebného kilogramu realizoval svoj plán a zvyšok - 10 miliárd ton zlata bez 1 kilogramu, by bezcielne rozprášil po okolí.

Ako si máme toto neuveriteľné plytvanie vysvetliť?

Ak uvážime, že Boh musí byť všemohúci a neomylný, potom extrémne veľké množstvo hmoty v tých najbizarnejších tvaroch, ktoré pozorujeme, musí mať nejaký význam. Pri reálnom zhodnotení našich možností a schopností, to s medzihviezdnymi letmi s ľudskou posádkou, sťahovanie sa na iné hviezdy, nevyzerá ružovo. Niektoré veci sú nám principiálne odopreté, niektoré síce nie, ale ich dosiahnutie sa zdá takmer nemožné. Najmä ak uvážime mnohé horúcejšie problémy, ktoré človeka čakajú už v blízkej budúcnosti a ktorým bude musieť čeliť. Znamená to, že zámerom Boha nebolo ani tak stvorenie človeka, ale niečo omnoho veľkolepejšie, čo si ani nevieme predstaviť. Čo to môže byť? Milióny iných inteligentných civilizácií obývajúcich celý kozmos? Alebo niečo naozaj celkom iné a Boh ani len netuší, že kdesi v zapadnutom kúte jeho majstrovského diela si žijú ľudia? (Zhodou okolností je táto možnosť najbližšie k istému materialistickému vysvetleniu univerza - inteligentný stvoriteľ, ale jeho účelom je niečo celkom iné ako človek). Alebo to možno vie, ale berie to len ako niečo vedľajšie?

O ničom takom však náš biblický príbeh nehovorí, podľa neho to vyzerá tak, že celý vesmír je tu pre nás. Tá možnosť, že dosiahneme ohromný technický pokrok a osídlime celý vesmír tu je, hoci málo pravdepodobná. V takomto prípade je skôr pravdepodobné, že Boh sa pri svojej činnosti trochu nechal uniesť a vytvoril fascinujúcu scenériu hviezd a galaxií - celkom bez významu.

A konečne, posledná možnosť - je možné, žeby biblický príbeh vystavaný na mytológii bol len príbehom, ničím viac než príbehom? Ak áno, potom tu nie je žiadna záhada. Vesmír vzniká ako kvantovomechanická fluktuácia vákua a obsahuje práve také množstvo viditeľnej hmoty, aké si vynútili nejaké, nám dnes neznáme fyzikálne zákony prírody (v súlade s antropickým princípom). Alebo tu toto množstvo hmoty je celkom náhodou a v nejakom paralelnom vesmíre existujú len dve elementárne častice. Možností je veľa.

Jediná cesta, akou sa dá vyhnúť záhade, či paradoxu, je tretia možnosť. Nemusí to však nutne znamenať, že je aj pravdivá. Neodpovedá na žiadnu otázku... Snáď sa raz takej teórie, ktorá objasní množstvo hmoty vo vesmíre, raz dočkáme. Dovtedy môžeme iba uvažovať a porovnávať svoje názory:Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?